telc sınavları

"telc" Nedir?
"telc" Sınavları
"telc" Sertifikası’nın Avantajları...

"telc" Hakkında bilinmesi gereken bir çok konuya bu sayfa içinde ulaşabileceksiniz...

"telc" Sınav Takvimi İçin...
telc sınavları
telc sınavları
ANKA Almanca Yabancı Dil Kursu | "telc" Hakkında Her şey
"telc" HAKKINDA
HER ŞEY

"telc" HAKKINDA

ANKA Almanca Dil Kursları
Alman "telc" Language Tests Kurumu’nun lisanslı sınav merkezidir.
Kurumumuz Değerlendirici ve Sınav Yetkilisi lisanslarına da sahiptir.

Güncel sınav tarihlerini görmek için "Sınav Takvimine Gidiniz

"telc" Nedir?

Açılımı “The European Language Certificates” olan ve merkezi Frankfurt am Main’da bulunan telc gGmbh 11 farklı dilde yabancı dil sertifikası vermeye yetkili bir kurumdur. "telc", bir kamu kurumu olan Alman Halk Eğitim Birliği (Deutsch – Volkshochschule-Verband) ile işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Association of Language Testers in Europe (ALTE)’un bir üyesi olan telc aynı zamanda sınavlarını da Avrupa Ortak Dil Kriterlerine uygun şekilde hazırlamaktadır.
"telc" kurumunun Türkiye yetkili sınav merkezi olarak, 2008 yılından beri CEFR’ in A1-A2-B1-B2-C1-C2 seviyelerinde öğrencilere, yetişkinlere, çalışanlara yönelik olmak üzere ayrı gruplara yönelik sınavlar sunuyoruz. telc sınavları A1 seviyesinden C2 seviyesine kadar birçok seviyede yapılmaktadır.

"telc" sınavları uygulanış biçimi, sınav merkezlerinin genel merkez ile yaptığı sözleşme dahilinde ister klasik tarzda optik ve kitapçık kullanarak kağıt üzerinde ister dijital olarak gerçekleştirilebilir. Kurumumuzda uygulanan tüm “telc sınavları” klasik usulde gerçekleştirilmektedir. Talep edildiği takdirde dijital ortamda da sınavlar yapılabilmektedir.

"telc", 1960 ‘lı yıllardan bu yana dil sertifikaları üzerinde uzmanlaşmış ve çalışmalarını sürdürmektedir. Kamu yararına çalışan telc GmbH, yalnızca sağlam eğitim çalışmalarından ötürü değil, köklü bir kuruluş olduğundan dolayı da büyük saygınlık kazanmıştır.

"telc" in lisanslı çözüm ortakları kendi ülkelerinin önde gelen eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Bu ise, telc sertifikalarının Almanya dışında da resmen tanınmasının teminatıdır. "telc", kalite denetimi yapan ALTE ve EAQUALS birliklerinin üyesidir. telc – language tests her zaman yeni gelişmelere ayak uydurmaya, bilimsel yeniliklere açık olmaya, eylem odaklı sınav formatları hayata geçirmeye çalışmaktadır.

PEKİ NEDEN "telc" SINAVLARINA GİRMELİYİM ?
Sınavlar YÖK/ÖSYM tarafından tanınmaktadır ve YDS sınavına eş değer kabul edilmektedir;
ÖSYM Eşdeğerlikler Sayfası için
Dil sertifikaları, üniversite eğitimi ve mesleki alan için dinleme, okuma, konuşma ve yazma alanlarındaki becerilerinizi belgelendirir;
Sınavlar Avrupa Ortak Dil Kriterlerini bas alınarak hazırlanmaktadır ve hem Avrupa’da hem de Almanya’daki tanınmış üniversiteler tarafından resmen kabul edilmektedir;
Her yaşa uygun sınavlar bulunmaktadır;
İş başvuru evraklarının değerini ve başarı şansını önemli ölçüde artırır;
Tüm Eğitim-Öğretim döneminde okullara danışma hizmeti sunulmaktadır;
Dünya çapında 3.000’den fazla sınav merkezi.

"telc" Sınav Seviyeleri
Yaklaşık 100 – 150 saat ders almış olan katılımcılara yönelik bir sınavdır. Sınavda başarılı olmak için, A1 düzeyinde (örneğin tanışma, yeme, içme, alışveriş, ev gibi somut gereksinimlerle ilgili konularda) çok basit bir şekilde anlaşabiliyor olmanız gerekir.
Gramer konusunda çok temel yapıların bazılarını kullanabilmelisiniz..
Yaklaşık 250 – 300 saat Almanca dersi görmüş olan katılımcılara ve tüm yaş gruplarına uygun olan genel dil sınavıdır. Sınavda başarılı olmak için A2 düzeyinde, günlük yaşamda en temel şekilde anlaşabilir ve kısa konuşmalar yapabiliyor olmalısınız. Temel gramer yapılarını da doğru kullanabilmelisiniz.
Temel Almanca dil bilgisine sahipseniz sizin için en doğru sınavdır. Alman vatandaşlığına geçmek için gerekli olan dil bilgisi düzeyini belgeler. B1 düzeyinde sınavda başarılı olabilmek için günlük hayatınızda, seyahatte ve sizi ilgilendiren konularda temel ve birbiriyle bağlantılı cümlelerle anlaşabilmelisiniz. Yaşadıklarınızdan bahsedebilmeli, hedefler betimleyebilmeli ve bir fikri gerekçelendirebilmelisiniz.
En önemli gramer yapılarını genel olarak doğru kullanabilmelisiniz.
İleri düzeyde genel Almanca sınavıdır. Sınavda başarılı olmak için B2 düzeyinde kendinizi açık ve ayrıntılı bir biçimde ifade edebilmelisiniz, görüşünüzü başarılı bir şekilde açıklayıp muhatabınızla çözümler geliştirebilmelisiniz. Kendi uzmanlık alanınızda ve çoğu genel konularda geniş bir kelime dağarcığınız olmalıdır. Gramer konusunda oldukça başarılı olmalısınız.
İleri düzeyde Almanca sınavıdır. Sınav, çok iyi Almanca bilmeyi gerektiren, sosyal ve profesyonel ortamlarda ve akademik çalışmalarda kullanılmak üzere yetişkinlere yöneliktir. C1 düzeyinde kendinizi akıcı ve spontane bir biçimde ifade edebilmelisiniz. Konuşma dilinde kullanılan deyimleri anlayabilmeli, farklı üslupları bilinçli bir biçimde kullanabilmelisiniz. Gramer yapılarını doğru kullanma becerinizi sürekli olarak yüksek tutmalısınız.
Almanca bilgisi ana dil düzeyine yakın olanlar içindir. Sınav Almanya’da yaşayan üniversite öğrencileri ve mezunlarına, mükemmel Almanca bilgisi gerektiren meslek adaylarına ve yurt dışında Alman Dili ve Edebiyatı programlarının üst sınıflarını okuyan öğrencilere yöneliktir.
C2 düzeyinde sınavda başarılı olmak için, okuduğunuz ve dinlediğiniz neredeyse her şeyi zorlanmadan anlayabilmelisiniz. Konuşurken kendinizi spontane, yerinde ve çok akıcı bir biçimde ifade edebilmelisiniz. Okuduğunuz ve dinlediğiniz çeşitli kaynaklardan aldığınız bilgileri tümleşik bir anlatım ile yansıtabilmelisiniz.
"telc" Sertifikaları ve sınavları hakkında daha ayrıntılı bilgiye www.telc.net sayfasını ziyaret ederek adresinden ulaşabilirsiniz.

Güncel sınav tarihlerini görmek için sınav takvimine gidiniz